Resale - Radhus - Torrevieja - La Veleta

Torrevieja La Veleta

Mäklare

Gonzalo Muñoz

Försäljningschef

Intagare

Be om intresse

Responsable del tratamiento: Castillo Homes, Finalidad del tratamiento: Gestión y control de los servicios ofrecidos a través de la página Web de Servicios inmobiliarios, Envío de información a traves de newsletter y otros, Legitimación: Por consentimiento, Destinatarios: No se cederan los datos, salvo para elaborar contabilidad, Derechos de las personas interesadas: Acceder, rectificar y suprimir los datos, solicitar la portabilidad de los mismos, oponerse altratamiento y solicitar la limitación de éste, Procedencia de los datos: El Propio interesado, Información Adicional: Puede consultarse la información adicional y detallada sobre protección de datos Aquí.

En privat oas vid havet med medelhavssjäl i La Veleta

  • Ref.: CH1579,
  • 5 Sovrum,
  • 4 Badrum,
  • 304m2,
  • 720m2,
  • Pool,
  •   Ja,
  • 840.000 €

I ett av Torreviejas mest exklusiva bostadsområden, endast några steg från Medelhavet, ligger denna extraordinära villa som erbjuder en sällsynt kombination av generösa ytor, privatliv, hög kvalitet och genuin spansk karaktär. Detta är mer än bara en lyxfastighet – det är ett hem med själ och personlighet, där varje utrymme är skapat för att njuta av den medelhavska livsstilen.

Villan är fördelad över två bostadsplan och kompletteras av ett imponerande privat solarium som nås via en elegant spiraltrappa från terrassen på övre våningen. Här kan man njuta av solen året runt samtidigt som man blickar ut över havet. På takterrassen finns dessutom ett separat utrymme som lämpar sig utmärkt som förråd, hobbyrum eller privat lounge.

På övre våningen finns fyra ovanligt rymliga sovrum, samtliga med direkt access till privata balkonger runt husets olika sidor. De stora fönstren släpper in rikligt med naturligt ljus och skapar en ljus och harmonisk atmosfär. Två badrum med badkar finns på denna våning, varav ett är en-suite till master bedroom. Mitt på våningen ligger en generös hall som idag används som kontor men som enkelt kan omvandlas till TV-rum, familjerum eller ytterligare vardagsrum. Härifrån nås också en stor terrass med trappa direkt ner till trädgården.

Entréplanet har utformats för komfort och social samvaro. Det ljusa vardagsrummet flyter naturligt samman med matsalen och skapar en inbjudande miljö för både vardagsliv och umgänge. Ett praktiskt badrum med dusch ligger nära poolområdet och är idealiskt under varma sommardagar. På detta plan finns även ett femte sovrum med eget badrum, perfekt för gäster eller familjemedlemmar som önskar extra integritet.

Köket kombinerar funktionalitet med charm och ansluter till ett av hemmets mest unika rum – ett stämningsfullt bibliotek som inbjuder till lugna stunder med en god bok. Intill finns ett flexibelt rum som idag används som gym men som lika gärna kan bli hobbyrum, studio eller extra sällskapsyta. Rummet har även direkt utgång till den bakre trädgården.

Interiören renoverades med fokus på kvalitet, hållbarhet och tidlös elegans. Marmorgolv löper genom bostaden och skapar en exklusiv känsla, medan badrummen är klädda i äkta marmor som kommer att behålla sin skönhet under många år framöver.

En av fastighetens största tillgångar är den enastående trädgården. I Torrevieja är stora privata grönområden ovanliga, och denna tomt påminner snarare om en privat park än en traditionell villaträdgård. Huset kan omges till fots från alla sidor och omges av frodig växtlighet, blommande planteringar, kaktusar och medelhavsväxter som skapar färg och liv året runt.

Den täta grönskan ger en ovanlig känsla av avskildhet och lugn. Här är det lätt att glömma att stadens serviceutbud bara finns några minuter bort. Flera sitt- och viloplatser erbjuder möjligheter att njuta av både sol och skugga under dagens alla timmar. För de yngsta finns dessutom en charmig lekstuga i trä som även fungerar som praktiskt förvaringsutrymme.

Mittpunkten i trädgården är den privata poolen, omgiven av generösa ytor för avkoppling, solbad och sociala stunder. En utomhusdusch bidrar till extra komfort under årets varmaste månader. Fastigheten kompletteras dessutom av ett privat täckt garage.

Till skillnad från många moderna lyxvillor utmärker sig denna bostad inte bara genom sina ytor och bekvämligheter. Den har karaktär, historia och en atmosfär som är svår att återskapa. Arkitekturen, materialvalen och samspelet mellan inne- och utemiljöer skapar ett hem där lyx möter autenticitet.

Detta är en bostad för den som söker mer än exklusivitet – för den som värdesätter medelhavscharm, kvalitet, personlighet och den genuina spanska livsstilen.

En plats där havet alltid finns nära, där privatlivet är skyddat och där varje dag känns som semester.

Välkommen till ett unikt sätt att leva i La Veleta.


Byggår: 1988

SUMA/IBI (fastighetsskatt): 1 194 € per år

Comunidad (samfällighetsavgift): Ingen avgift

Nyckelfunktioner

Sovrum: 5
Badrum: 4
Byggd: 304m2
Tomt: 720m2
Kök: 1
Parkeringsplatser: 3
Energicertifikat: Pågående
Byggår: 1988
Orientering: Sydväst
Avstånd till strand: 4
Avstånd till flygplatsen: 40
Avstånd till nöjes områden: 3
Avstånd till golfbana: 20
Energicertifikat

Energicertifikat: Pågående

Egenskaper

Terrass
Solarium (solterrass)
Elektricitet
Möblerad
Garage
Luftkonditionering
Trädgård
Förråd
Balkong
Grill
Tvättmaskin
Uppvärmning

Plats

Ritningar

Videor

Ekonomi

Informationen som ges här är föremål för felskrivningar och utgör inte en del av något kontrakt. Erbjudandet kan ändras eller dras tillbaka utan förvarning. Priserna inkluderar inte övriga omkostnader.

Valutaväxling

  • Pounds: 724.315 GBP
  • Ryska rubel: 724.315 RUB
  • Schweiziska franc: 774.648 CHF
  • Kinesiska yuan: 6.572.412 CNY
  • Dollar: 969.276 USD
  • Svenska kronor: 9.211.020 SEK
  • Norska kronor: 9.199.680 NOK

Liknande bostäder

© 2026 Real Estate · Juridisk anteckning · Privatliv · Cookies · Web karta · Design: Mediaelx

WhatsApp